Menu Zamknij

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH NA AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną  z największych kampanii zwiększania świadomości  o HIV/AIDS na świecie.

Do tej pory nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.

Dzisiaj obchody Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywają się  w 115 krajach, gdzie wolontariusze docierają do dziesiątków tysięcy ludzi.

Ten dzień to nie tylko wspomnienie – to okazja do edukacji na temat HIV/AIDS oraz prowadzenia dialogu społecznego na rzecz profilaktyki, opieki i leczenia oraz walki ze stygmatyzacją osób żyjących z HIV.

Również w naszej szkole przyłączyliśmy się do działań profilaktycznych w tym zakresie.

Na korytarzu szkolnym znalazła się informacja o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Zmarłych na AIDS. Uczniom starszych klas przypomniano zasady profilaktyki HIV/AIDS oraz zagrożenia związane z zakażeniem wirusem HIV. Uczniowie ci wzięli też udział w konkursie wiedzy o HIV/AIDS. Młodzież rozwiązywała test złożony z 30 pytań i poradziła sobie z nim doskonale. Wysokie wyniki świadczą o dużej wiedzy uczniów i wierzymy, że w przyszłości przełożą się na ich zdrowie i bezpieczeństwo.