Menu Zamknij

SPOTKANIE WARSZTATOWE Z RODZICAMI

  We wtorek 22 listopada w grupie przedszkolnej OPg odbyły się pierwsze zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci pod hasłem „Nożycowe zmagania do pokonania”.
  Kiedy jest zatem dobry moment, w którym możemy dać dziecku nożyczki?
  Pierwszy moment jest już wtedy, kiedy dziecko chce, domaga się, ponieważ zobaczyło nożyczki. Drugi moment jest wtedy, kiedy widzimy, że ręka dziecka będzie wstanie je utrzymać.
  Nasze zajęcia odbyły się w formie zabawy w wycinanie, co przyczynia się przede wszystkim do usprawnienia motoryki małej. Przedszkolaki ćwiczyły koordynację ruchową (ręka – oko) przy prawidłowej postawie ciała
i prawidłowym trzymaniu nożyczek. Taniec dłoni, zapinanie spinaczy, cięcie: plasteliny, słomek, papieru czy tektury to w tych ćwiczeniach dzieci doskonaliły  swoje umiejętności, ćwiczyły mięśnie małej motoryki, skupienie i samodzielność. Duży uśmiech i zdziwienie na twarzach dzieci pojawiły się kiedy przeszliśmy do ostatniej zabawy „U fryzjera”. Podsumowując, wszystkie ćwiczenia powinny być dla każdego dziecka dobrą zabawą. Ćwiczenia można powtarzać wielokrotnie, dopóki dziecko się nie znudzi lub zmęczy. Bardzo ważne jest aby NIE WYRĘCZAĆ dziecka, ponieważ SAMODZIELNE DZIAŁANIE buduje w dziecku poczucie wartości i sprawstwa, dziecko nabiera zaufania do własnych sił i możliwości. Nie zapominajmy o CIERPLIWOŚCI. Nauka sprawnego posługiwania się nożyczkami to proces, a nie wyścig. Każde dziecko nabywa tę umiejętność we własnym tempie.

A. Marszałek

no images were found