Menu Zamknij

MODELOWANIE – SPOSÓB NA ZAPAMIĘTANIE

Podczas lekcji biologii ogromne znaczenie ma nie tylko samo przyswajanie wiadomości, lecz także umiejętność ich zastosowania.  Doskonałym narzędziem ułatwiającym zrozumienie wielu biologicznych zagadnień (budowy, funkcji organizmu czy zjawisk przyrodniczych) jest modelowanie. Uczniowie mogą  wykorzystać w praktyce wiadomości i umiejętności nabyte na lekcjach biologii oraz rozwijać zdolność kreatywnego myślenia.
Na zajęciach uczniowie klasy piątej poznali budowę komórki zwierzęcej, roślinnej, grzybowej i bakteryjnej. Dowiedzieli się jakie struktury tworzą komórkę, jak są w niej rozmieszczone, jak wyglądają i za co odpowiadają.
Po lekcji grupa chętnych uczniów podjęła się wykonania przestrzennych modeli komórek. Do ich budowy uczniowie wykorzystali różnorodne materiały m.in. plastelinę, wosk, styropian, koraliki, włóczkę, sznurki, gips, masę solną, tekturę, a nawet galaretkę i żelki.  Powstały w ten sposób znakomite modele 3D, które można podziwiać na szkolnym korytarzu. Wyniki prac są zachwycające pod względem estetycznym ale przede wszystkim wskazują na pełne opanowanie przez piątoklasistów zagadnień z cytologii.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiającej wspaniałe projekty oraz ich autorów.

J. Rosicka