29 marca uczniowie klasy VIIa i VIIb uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie. Choć kopalnia znajduje się całkiem niedaleko od nas, to nie wszyscy jednak wiedzą, iż kłodawska kopalnia jest największą, najgłębszą i jednocześnie najmłodszą kopalnią w Polsce. Jest też największym producentem soli kamiennej w Polsce i znajduje się tam najgłębiej położona w Polsce podziemna trasa turystyczna. To nie koniec rekordów. Kilka lat temu odbył się tam wpisany do księgi rekordów Guinnessa,jak dotąd jedyny na świecie koncert, który został zorganizowany na tak dużej głębokości.
Na miejscu spotkaliśmy się z przemiłymi przewodnikami, którzy zapoznali nas z zasadami zwiedzania. W pięknych żółciutkich kaskach ochronnych wsiedliśmy do windy, która z prędkością 6m/s zwiozła nas szybem „Michał”na głębokość 600 m pod ziemię. Pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, różowej soli spędziliśmy niezapomniane dwie i pół godziny. W czasie podziemnego spaceru zobaczyliśmy komory solne oraz maszyny wykorzystywane w górnictwie. Poznaliśmy historię powstania kopalni i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż. Zwiedziliśmy kaplicę św. Kingi – patronki górników, zobaczyliśmy wiele figur z soli, np. figurkę Skarbnika, a pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych legend związanych z kopalnią.Dowiedzieliśmy się wiele o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika solnego.
Wnętrze kopalni to niecodzienny widok, który z pewnością długo pozostanie w naszej pamięci. Oprócz wielu wrażeń oraz wypełnionych solą kieszeni i plecaków, wynieśliśmy z kopalni dużo wiadomości. O soli wiemy już znacznie więcej niż tylko to, że jest słona i że wydobywa się ją spod ziemi.