Menu Zamknij

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.
W tym roku uroczystość pasowania odbyła się 26 stycznia. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Wizyta w bibliotece, założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.
Uczniowie spędzili czas w bibliotece, rozmawiając na temat korzyści płynących z czytania. W trakcie odwiedzin młodzi czytelnicy zapoznali się z zasadami zachowania w bibliotece, regulaminem udostępniania zbiorów, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych. Pierwszaki poznały też prośby książki, mówiące o tym, jak należy się z nią obchodzić.
Kolejnym punktem spotkania było rozwiązywanie zagadek i rebusów związanych z książką, biblioteką oraz bajkami, z czym pierwszaki poradziły sobie rewelacyjnie.
Następnie przyszedł czas na uroczyste złożenie przyrzeczenia i pasowanie na czytelnika. Uczniowie obiecali książce, że będą ją szanować, korzystać z zawartych w niej rad oraz mądrości. Największą radość sprawiło dzieciom  wypożyczenie do domu pierwszej książki.
Na zakończenie nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książki i długopisy, a dzięki uprzejmości jednej z mam prezenty w formie własnej książki. Serdecznie dziękujemy pani Parafiniuk za podarowane książki.
Włączenie uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej w poczet czytelników biblioteki szkolnej to bardzo ważne wydarzenie. Poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych dzieci mają możliwość doskonalenia techniki czytania, poszerzania swojej wiedzy i rozwijania wyobraźni.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby pasja czytania i miłość do książek towarzyszyły im odtąd na co dzień.

J. Rosicka