Menu Zamknij

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

  Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
  Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach profilaktyki HIV/AIDS rozpoczęło nową, ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem: „Jedyny taki test”, której celem jest popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV. W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku przekazał nam materiały informacyjno – edukacyjne prosząc o udostępnienie ich na stronie internetowej szkoły, co niniejszym czynimy.
  Tego dnia uczniowie klas VII, VIIIa i VIIIb na znak solidarności z chorymi na AIDS nosili przypięte czerwone kokardki oraz wzięli udział w pogadankach dotyczących profilaktyki HIV/AIDS. Na koniec młodzież wypełniła ankiety dotyczące akceptacji osób zakażonych wirusem HIV.

J. Rosicka

Załącznik_1

Załącznik_2