Menu Zamknij

17 LISTOPADA – ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Jak co roku, w trzeci czwartek listopada, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia.
Gorąco w to wierzymy, że problem palenia tytoniu nie dotyczy naszych uczniów osobiście. Spotykają oni jednak w swoim najbliższym otoczeniu osoby palące.  Zwracamy więc dzieciom i młodzieży uwagę na szkodliwość palenia zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów oraz innych nowatorskich wyrobów tytoniowych.
Biorąc udział w akcji, uczniowie poznali skutki zdrowotne i ekonomiczne palenia papierosów, otrzymali materiały informacyjne, obejrzeli film edukacyjny, rozmawiali o zagrożeniach wywołanych paleniem ze swoimi wychowawcami oraz wykonali prace plastyczne o tematyce antynikotynowej oraz brali udział w warsztatach „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych”.
Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie staną się ambasadorami kampanii i zachęcą wszystkich palaczy do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Najlepiej jednak wcale nie zaczynać przygody z papierosem.

J. Rosicka